İletişim

Sorularınız, geri bildiriminiz veya daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Sorunuz bilgi sayfalarımızdan birinde yok mu veya bir şey tam olarak açık değil mi? service@twobluedeer.com adresine bir e-posta gönderin. Lütfen adınızı, irtibat telefon numaranızı ve yaşadığınız şehri belirtin. Satış sonrası hizmet talep ediyorsanız lütfen ürün fotoğraflarını paylaşın.

Müşteri Hizmetleri - Çalışma saatleri:
Pazartesiden Cumaya 9:00 - 17:00
Cumartesi 10:00 - 18:00
Pazar Kapalı.

Sıkça Sorulan Sorular:
S: Paketimin elime ulaşması ne kadar sürer?
C: Siparişinizi göndermeden önce yerine getirmek için ortalama 3 ila 7 güne ihtiyacımız olduğunu lütfen unutmayın. Siparişinizi mümkün olan en kısa sürede size ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızdan emin olabilirsiniz! Siparişiniz gönderildikten sonra, ülkenize veya bölgenize bağlı olarak tahmini teslimat süresi 14 ila 30 gün arasındadır. Lütfen teslimat sürelerini etkileyebilecek tatilleri göz önünde bulundurun.
S: Şirketin iade politikası nedir?
C: İadenizi aldıktan ve ürününüzün durumunu inceledikten sonra, iade veya değişim işleminizi gerçekleştireceğiz. İade veya değişim işlemlerinizi gerçekleştirmek için lütfen ürününüzü teslim aldıktan sonra en az 14 gün bekleyin.
S: Siparişimle ilgili olarak sizinle nasıl iletişime geçebilirim?
C: service@twobluedeer.com adresine e-posta göndererek veya bu sayfada yer alan formu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri - Çalışma saatleri:
Pazartesiden Cumaya 9:00 - 17:00
Cumartesi 10:00 - 18:00
Pazar Kapalı.
E-posta: service@twobluedeer.com (E-postaya 48 saat içinde cevap vereceğiz. Lütfen sabırlı olun ve bekleyin)